Jak postrzegać kryzysy w czasie trwania diety?

Walka z nadwagą nie jest prosta, nie ma też diety, która przyczyni się do tego, że kolejne kilogramy będziemy tracili z uśmiechem na ustach. Osoba, która liczy na spektakularne rezultaty, które przychodzą bez żadnego wysiłku, nie powinna obiecywać sobie zbyt wiele. Świadomość komplikacji, jakie może pociągać za sobą dieta, wcale nie musi być przy tym demotywująca. Przeciwnie, właśnie wiedza na temat tego, jakie trudności są naturalne podczas odchudzania, pomaga spoglądać pod innym kątem na nasze własne niedociągnięcia i przyczynia się do tego, że lepiej radzimy sobie z ewentualnymi kryzysami.

Dieta Dukana, która znana jest ze swojej wysokiej skuteczności, nie jest ani mniej, ani bardziej skomplikowana niż inne recepty opracowywane przez dietetyków. Kilogramy traci się dzięki niej szybko, a do tego nie towarzyszy nam wszechogarniające uczucie głodu, uczucie zwątpienia i niepewności bywa jednak charakterystyczne i dla tej diety tak, jak dla wielu innych. Zdecydowana większość pacjentów zwraca uwagę na to, że w szczególny sposób daje się ono we znaki w czasie trwania pierwszej fazy diety odznaczającej się między innymi tym, że w ciągu zaledwie kilku dni należy diametralnie zmienić nawyki żywieniowe. Nie brakuje jednak osób przekonujących nas o tym, że nie jest to wcale faza najbardziej wyczerpująca, gdy więc uda nam się szczęśliwie przebrnąć przez pierwszy etap diety powinniśmy liczyć się z tym, że i pozostałe trzy będą przed nami stawiały niemałe wymagania.

Na szczęście życie uczy nas odporności na stres, a doświadczenie podpowiada, jak radzić sobie ze zwątpieniem. Nie poddajemy się, gdy napotykamy na przeciwieństwa piętrzące się w naszym życiu zawodowym, nie powinniśmy więc również zawieszać broni i wówczas, gdy zwątpienie dopada nas w trakcie wcielania w życie założeń diety Dukana. Pamiętajmy, że problem, z którym się zmagamy nie jest charakterystyczny wyłącznie dla nas i czerpmy z tego rzeczywiste pocieszenie, skoro bowiem tak wielu osobom stosującym dietę proteinową udało się osiągnąć wymarzoną sylwetkę, nie istnieje żaden racjonalny argument przemawiający za tym, że nam zamiar ten się nie powiedzie. Wiedza o tym, że kryzysy pojawiające się w czasie trwania diety nie są czymś niezwykłym, może pozwolić nam na odnalezienie w sobie siły niezbędnej do tego, aby je przetrwać i cieszyć się z pozytywnego wpływu diety na nasz wygląd i samopoczucie.