Zalety diety proteinowej

Mówiąc o zaletach diety proteinowej należy zaznaczyć, że jest to przede wszystkim długoterminowy plan żywieniowy, który nie tylko pozwala zrzucić zbędne kilogramy, ale również ułatwia przyswojenie zdrowych nawyków żywieniowych. Poza tym nie musimy liczyć kalorii, walczyć z uczuciem głodu, skazywać się na monotonię w żywieniu i rezygnować z przysmaków. Produkty dopuszczalne do spożycia w diecie białkowej są różnorodne i pozwalają na przygotowanie pysznych posiłków, które są w stanie zaspokoić apetyt.

Kolejna zaleta diety Dukana polega na tym, że jest ona dobrze zbilansowana i zdrowa, ponieważ dostarcza organizmowi odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych i pokrywa dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, a w efekcie nie wyniszcza i nie powoduje problemów zdrowotnych związanych chociażby z niedożywieniem i anemią.

Wady diety proteinowej

Jak każda dieta, również protal wiąże się z pewnymi skutkami ubocznymi. Na początku odchudzania możliwe jest pojawienie się nudności, ogólnego osłabienia organizmu, zawrotów i bólu głowy oraz uczucia przemęczenia. Po kilku dniach te niepożądane efekty znikają, ponieważ organizm dostosowuje się do nowego schematu żywienia. Jednakże nie wolno wówczas uprawiać sportu i podejmować wytężonej aktywności fizycznej.

Inna uciążliwością jest rygor, który dotyczy przede wszystkim fazy naprzemienności, podczas której musimy pamiętać o regularnym, cyklicznym zmienianiu komponentów posiłków. Jednakże po kilku dniach można do owej cykliczności przywyknać.

---
Ale... uwaga! Ostatnio pojawiły się bardzo krytyczne głosy na temat diety białkowej - oto jeden z nich:

"Ta dieta jest straszna! Natura każe jeść wszystkiego po trosze. Białko w nadmiarze może prowadzić do kamicy nerkowej, niewydolności nerek, nadciśnienia, a w skrajnych przypadkach może skończyć się na dializach. Brakuje w tej diecie witamin rozpuszczalnych w wodzie, znajdujących się w warzywach i owocach. Dlatego brakuje nam antyoksydantów wzmacniających odporność, walczących z wolnymi rodnikami, zapobiegających chorobom cywilizacyjnym. Brakuje organizmowi błonnika, co sprzyja zaparciom, zaleganiu w jelitach niestarwionych resztek pokarmowych i metali ciężkich, co może prowadzić w skrajnych sytuacjach do nowotworu.

Niedobór węglowodanów nie sprzyja organizmowi, ponieważ glukozy z nich pochodzącej potrzebuje mózg. Spada wydolność pracy mięśni, bo brak nam glikogenu pobieranego z węglowodanów. Przy jedzeniu wyłącznie protein w nieograniczonych ilościach może dojść do hiperwitaminozy (nadmiaru witamin rozpuszczalnych w tłuszczach), a z czasem do uszkodzenia wątroby, która je magazynuje. Nadmierne zakwaszanie organizmu może skutkować pojawieniem się dny moczanowej, a także osteoporozy.

Źródło:
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100514/MAGAZYNDOMOWY/403568368