Produkty białkowe w diecie proteinowej

Podstawą diety proteinowej jest zwiększenie w pożywieniu ilości produktów białkowych przy jednoczesnym ograniczeniu produktów z zawartością węglowodanów.

To właśnie węglowodany są największym wrogiem każdego, kto ma problemy z utrzymaniem szczupłej sylwetki, ponieważ stymulują organizm do produkowania cukru i tłuszczu, a to z kolei powoduje tycie i odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Tymczasem odchudzające właściwości białka polegają na tym, że dostarcza ono organizmowi mniej energii, niż jest jej zużywanej w procesie trawienia pokarmów. Organizm w trakcie trawienia białka zużywa nie tyle energię pochodzącą właśnie z samego białka, co z tkanki tłuszczowej. W ten sposób tłuszcz jest szybciej spalany, a co za tym idzie, masa ciała wykazuje tendencję spadkową.

W toku wieloletnich prac nad zdrowymi metodami odchudzania Dukan odkrył, że nie tylko ograniczanie ilości przyjmowanych kalorii ma efekt odchudzający. Takie samo działanie ma również odpowiedni dobór proporcji składników odżywczych, który pozwala na efektywne wykorzystanie kalorii. Idealna proporcja białek, tłuszczów i węglowodanów wynosi 5-3-2.

Ograniczenie spożywanych tłuszczów i węglowodanów na rzecz zwiększenia przyjmowanych białek umożliwia zmniejszenie przyswajanych kalorii. Białko jest złożone z łańcuchów aminokwasów, które w procesie trawienia muszą zostać rozdrobnione. Na rozdrobnienie tych łańcuchów organizm zużywa sporo energii, którą pobiera z tkanki tłuszczowej. Dieta proteinowa bazuje przede wszystkim na proteinach, czyli białkach prostych, zbudowanych z łańcuchów aminokwasowych.

Białka proste nie powodują zatrzymywania wody w organizmie i mają lekkie działanie moczopędne. Utrzymywanie się wody w tkankach często bywa przyczyną przyrostu masy ciała. Jest ono powodowane przyjmowaniem nadmiernej ilości węglowodanów. Jeżeli węglowodany zostaną ograniczone, zmniejszy się również objętość wody w tkankach, a tym samym zniknie efekt opuchlizny. Natomiast w przypadku, gdy ilość spożywanych węglowodanów wzrośnie, również woda będzie przetrzymywana w organizmie w większej ilości, a co za tym idzie masa ciała znów wzrośnie.