Protal 2 - faza naprzemienna

Kolejny etap to faza naprzemienna (protal II), której czas trwania jest zróżnicowany, w zależności od ilości kilogramów, które chcemy zgubić. Może trwać kilka tygodni lub kilka miesięcy, aż do uzyskania zadowalającej wagi.

Faza naprzemienna obejmuje produkty białkowe z fazy uderzeniowej, ale listę produktów dozwolonych wzbogacamy o warzywa w formie surowej lub gotowanej, najlepiej na parze. Nie wszystkie warzywa można włączyć do jadłospisu. Należy wystrzegać się warzyw strączkowych – grochu, fasoli, soczewicy i bobu. Co prawda mają one dużą zawartość białka, ale jednocześnie są też źródłem węglowodanów, których w diecie proteinowej należy unikać. Nie wolno jeść też kukurydzy, ziemniaków, karczochów i ryżu. Całkowicie dozwolone są takie warzywa, jak sałata, pomidory, cykoria, ogórki zielone, szparagi, rzodkiewka, szpinak, papryka, marchew, buraki oraz grzyby.

Produktów białkowych i warzyw nie można łączyć dowolnie, należy bowiem przestrzegać naprzemienności:
   a) produkty białkowe z fazy protal I
   b) produkty białkowe z fazy protal II z dodatkiem warzyw

Przez określoną ilość dni trzeba spożywać produkty białkowe, następnie przez taki sam odcinek czasu spożywamy te produkty i wzbogacamy je o warzywa, następnie znów powracamy wyłącznie do produktów białkowych z fazy ataku i taką naprzemienność utrzymujemy aż do zakończenia tej fazy. Osoby, które mają tylko lekką nadwagę i chcą się pozbyć zaledwie paru kilogramów, pomiędzy produktami z grupy a) i b) powinny robić jeden dzień przerwy. W przypadku osób cierpiących na znaczną nadwagę i na otyłość produkty z grupy a) i b) trzeba spożywać w stosunku 5 dni do 5 dni.

Faza naprzemienna, podobnie jak faza ataku, ma charakter typowo odchudzający. Według doktora Dukana na tym etapie w przeciągu pół roku możliwe jest zrzucenie 20 kilogramów.

Faza ataku | Faza naprzemienna | Faza utrwalenia | Faza stabilizacji